Strona główna Społeczności start-upowe Murray Newton Rothbard o Unii Europejskiej

Murray Newton Rothbard o Unii Europejskiej

1240
0
PODZIEL SIĘ

Wykład Murraya Newtona Rothbarda, zatytułowany „Aktualna sytuacja na świecie” („The Current State of World Affairs”) wygłoszony w Teksasie w 1989 roku podczas Konferencji Libertariańskiej . Rothbard odpowiada na następujące pytanie:

________________________________________________________________________

Jak zapatruje się Pan na ekonomiczną integrację Europejską w 1992 (wtedy wchodził w życie traktat Maastricht) roku?

 

Wie Pan… ja uważam, że ma to swoje dobre i złe strony. Podczas gdy media, prasa podłapują ją jako niesamowitą i nieuniknioną – jako gigantyczny obszar handlowy, strefę wolnego handlu, która ma być swobodnym przepływem kapitału, ludzi i towarów w obrębie Europy, ja dostrzegam, że wiąże się to ze wzrostem biurokracji w Europie.

Obawiam się także, że kraje, w których są niskie podatki będą namawiane, czy też zmuszane przez brukselski establishment do ich zwiększania, by nie były one niższe niż w innych.

Czyli mamy do czynienia ze zwiększeniem podatków.

Oczywiście, mamy też niebezpieczną sytuację z Europejską Unią Monetarną; wyłonieniem się jednego europejskiego Banku Centralnego. Jego powstanie byłoby znacznie gorsze, niż istnienie siedmiu, czy tam ośmiu banków. Byłby to znacznie gorszy kartel inflacyjny dla całej Europy.

Faktem też jest, że keynesizm doszedł do władzy. Nadchodzi keynesistyczny rząd, którego głównym celem jest posiadanie światowego Banku Centralnego i jednej ogólnoświatowej waluty, emitowanej przez ten bank. Wtedy będziemy mieli Bank Rezerw Światowych, wydający światowe banknoty! Wtedy wszyscy będą walczyć razem, po jednej stronie! Nie będą się martwili utratą wartości złota, czy pieniądza, ani nie będą dotyczyły ichinne zmartwienia związane z wymianą walut. Wszyscy razem – i wreszcie będzie jedna światowa, homogeniczna inflacja! Jest to naprawdę przerażające!

Więc to jest właśnie keynesistyczne marzenie o jednej walucie i jednym banku! Nie wydaje mi się jednak, że im się to uda. Są kwestie suwerenności państw, zazdrość, lecz zawsze wisi nad nami to zagrożenie!

Zagrożeniem dla Europy jest istnienie Europejskiego Banku Centralnego!

Niestety [rządzący] zapominają  o tym czynniku, bo raczej nie mają monetarystycznych doradców ekonomicznych… cóż, jedną dobrą stroną monetaryzmu jest to, że sprzeciwia się on bankowi centralnemu.

________________________________________________________________________

tłumaczenie i redakcja: Julian Heller

Trafność powyższych przewidywań nasuwa nam się od razu po przeczytaniu.

Podnoszenie podatków – minimalny VAT(15%) Utworzenie Europejskiego Banku Centralnego – istnieje i strefa euro rozszerza się z dziesięciolecia na dziesięciolecie. Keynesizm w Unii jest i ma się dobrze i coraz bardziej zmierza już nawet ku marksizmowi.

Julian Heller

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here