Strona główna EPPA/LEAP strefy specjalne Isle of Man

Isle of Man

3361
0
PODZIEL SIĘ
Isle of Man
Isle of Man

Konstytucja.

Wyspa Isle of Man jest centralnie zlokalizowana na Morzu Irlandzkim, pomiędzy północno-wschodnią Irlandią, a północno-zachodnią Anglią. Isle of Man jest terytorium zależnym od Korony Brytyjskiej, nie jest i nigdy nie była częścią Zjednoczonego Królestwa, jednakże Królowa Angielska jest uznawana przez wyspę jako głowa państwa. Wyspa  Isle of Man jest autonomicznym terytorium i ma swój własny parlament, Tynwald, który datuje się na ponad 1000 lat. Tynwald tworzy prawo oraz nadzoruje sprawy wewnętrzne.

W rezultacie,  Isle of Man jest politycznie i konstytucyjnie niezależna od Zjednoczonego Królestwa. Tylko sprawy zagraniczne i obronność nadzorowane są przez rząd  Zjednoczonego Królestwa, za co Isle of Man płaci roczną kontrybucję. Isle of Man cieszy się stabilną gospodarką, niskim bezrobociem oraz niskim poziomem opodatkowania. Po więcej informacji odsyłamy na stronę rządu wyspy  Isle of Man:http://www.gov.im/

Wyspa Isle of Man nie jest członkiem UE, ani nie aspiruje do członkostwa. Jednak jest w specjalnych stosunkach z UE na podstawie Protokołu 3 w Act of Accession 1972 (UK Act). W rezultacie, protokołu 3, Isle of Man jest w unii celnej, dlatego też korzysta z wolnej wymiany handlowej z UE. Isle of Man nie musi wdrażać zasad unijnych, ale może wdrażać ustawodawstwo unijne na podstawie praw UE.

System Sądowy.

Isle of Man jest odrębną jurysdykcją w stosunku do Zjednoczonego Królestwa, co wynika z odrębnego systemu sądowego. Prawo tzw. systemu Manx wywodzi się z angielskiego prawa common law (prawo zwyczajowe, prawo wspólne) i Wyspa ściśle podąża za precedensami ustanowionymi przez sądy angielskie, jeżeli nie ma rozstrzygającego precedensu ustanowionego już w prawie Manx. Jednakże, prawo Manx jest rozwijane aby dopasować je do potrzeb i okoliczności Isle of Man, szczególnie w odniesieniu do podatków, prawa firmowego i spraw nadzoru na sektorem finansowym. Główne źródła prawa Manx oparte są o normy prawne Acts of Tynwald i ustawodawstwo uzupełniające.

Sędziowie Sądu Najwyższego na wyspie Isle of Man (Isle of Man’s High Court) nazywani są Deemsters, którzy mają jurysdykcję we wszystkich sprawach kryminalnych i cywilnych na Wyspie. Pierwszy Deemster jest jednocześnie głową władzy sądowniczej na Isle of Man. Wyspa ma również sędziów pokoju (Magistrates), których rola jest podobna do ich odpowiedników angielskich. Istnieje Sędzia Apelacyjny (Judge of Appeal) i rozprawy apelacyjne mogą odbywać się nawet przed Sądową Komisją Tajnej Rady Anglii (Judicial Committee of the Privy Council in England).

Zawody prawnicze na Wyspie regulowane są przez Towarzystwo Prawne na Isle of Man (Isle of Man Law Society), które zostało utworzone na podstawie Law Society Act 1859, uchwalony przez  Tynwald. Prawnicy dyplomowani na Isle of Man (Advocates) mogą pełnić rolę zarówno radców prawnych (Solicitor), jak i adwokatów (Barrister) w Anglii i mają wyłączne prawo do występowania przed sądami na Wyspie (Manx Courts). Angielscy adwokaci mogą uzyskać licencję do występowanie przed sądami na Wyspie, ale tylko w szczególnych okolicznościach.  Po więcej informacji o zawodach prawniczych na Isle of Man odsyłamy na stronę: http://www.iomlawsociety.co.im/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUstawa o zniesienie obowiązku szkolnego
Następny artykułJak zniesiono w Polsce obowiązek szkolny
Uwielbiam podróże, zwiedziłem do tej pory (17 września 2015) 142 kraje, w tym tak egzotyczne, jak: Surinam, obie Gujany, Fiji, Vanuatu, Madagaskar, Malawi, Bhutan. Rwanda, Burundi, Haiti czy Myanmar. W samej Ameryce Łacińskiej, do niedawna moim ulubionym regionie, byłem przynajmniej 70 razy. Myślę, że wreszcie należałoby zacząć te wspomnienia spisywać, tym bardziej, że jest co: 4 Mundiale piłkarskie, wyrok 10 lat więzienia w Peru, spotkanie w cztery oczy z generałem Pinochetem, potem w Chiapas, z subkomendante Marcosem, wyciągałem ludzi z więzień (Panama, Abu Dabi). wspólnik ukradł mi hotel na Karaibach i parę innych historyjek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.