Strona główna EPPA/LEAP strefy specjalne Dependencje Korony Brytyjskiej

Dependencje Korony Brytyjskiej

2705
0
PODZIEL SIĘ
Dependencje Korony Brytyjskiej

Jak to robią Brytyjczycy?

Wyspa Man oraz Wyspy Normandzkie (Guernsey i Jersey) posiadają specyficzną formę prawną jaką jest Dependencja Korony Brytyjskiej. Wyspy nie są Państwami, ale też nie wchodzą w skład Wielkiej Brytanii, dzięki czemu nie należą również do Unii Europejskiej. Formalnym zwierzchnikiem dependencji jak sama nazwa wskazuje jest monarcha brytyjski.

Kilka faktów na temat Dependencji Korony Brytyjskiej

 Każda z wysp posiada swój odrębny parlament. Parlament Wyspy Man działa nieprzerwanie od 979 roku!

 • Sądownictwo oraz administracja wysp są niezależne.
 • Dependencja ustala własną politykę fiskalną.
 • Nie prowadzą własnej polityki zagranicznej oraz nie mają własnych sił zbrojnych. Za ich bezpieczeństwo odpowiada Wielka Brytania.
 • Nie należą do strefy Schengen oraz samej UE.
 • Mają własne waluty będące odmianami funta brytyjskiego sztywnym kursie 1:1.
 • Mieszkańcy wysp mogą korzystać ze swobodnego przepływu towarów z krajami Unii Europejskiej.
 • Nie obowiązuje swobodny przepływ usług oraz osób z krajami Unii Europejskiej.
 • Odmienne systemy fiskalne utrudniają swobodny przepływ kapitału z krajami UE.
 • Posiadają unie celną z UE.
 • Na wyspach Jersey oraz Guernsey nie ma podatku VAT.
 • Mimo, że Guernsey sama jest dependencją posiada dodatkowo własne dependencje: Alderney, Herm, Sark.

Dlaczego Wielka Brytania toleruje istnienie quasi-państw w rejonie swoich wpływów?

Pomimo wymuszenia na rajach podatkowych podpisania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz przekazywaniu informacji finansowych, terytoria takiej jak Wyspy Normandzkie oraz Wyspa Man wciąż pozostają rajem dla wielu przedsiębiorców, którzy mogą prowadzić biznesy, których UE nie toleruje.

W 1962 roku na Wyspie Man powstała z inicjatywy rządu niezależna korporacja Isle of Man Gambling Supervision Commission zajmująca się wyłącznie nadzorem nad działalnością hazardową. Twórcy tej instytucji nie mogli przewidzieć, że 35-40 lat później nastąpi gwałtowny rozwój internetu, a w raz z nim rozpowszechnione zostaną różne formy hazardu online.

W czasie gdy kolejne kraje należące do UE zakazywały lub utrudniały działalność firmom trudniącym się hazardem online, na Wyspie Man działały wypracowane przez lata standardy kontroli działalności hazardowej z poszanowaniem nie tylko użytkowników, ale również właścicieli przedsiębiorstw hazardowych. W efekcie na wyspie zaczęły powstawać kolejne firmy trudniące się hazardem ściągając programistów z całego świata.

Wielka Brytania jako członek Unii Europejskiej musi respektować jej prawa, ale daje również możliwość swoim obywatelom nieskrępowanego rozwoju w dziedzinie biznesu, dzięki takim wyspom jak Man czy Jersey.

Grzegorz Wesołowski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrefy Specjalne w Hondurasie zgodne z konstytucją
Następny artykułJersey (Isle of)
Uwielbiam podróże, zwiedziłem do tej pory (17 września 2015) 142 kraje, w tym tak egzotyczne, jak: Surinam, obie Gujany, Fiji, Vanuatu, Madagaskar, Malawi, Bhutan. Rwanda, Burundi, Haiti czy Myanmar. W samej Ameryce Łacińskiej, do niedawna moim ulubionym regionie, byłem przynajmniej 70 razy. Myślę, że wreszcie należałoby zacząć te wspomnienia spisywać, tym bardziej, że jest co: 4 Mundiale piłkarskie, wyrok 10 lat więzienia w Peru, spotkanie w cztery oczy z generałem Pinochetem, potem w Chiapas, z subkomendante Marcosem, wyciągałem ludzi z więzień (Panama, Abu Dabi). wspólnik ukradł mi hotel na Karaibach i parę innych historyjek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here